HAKKIMIZDA

Takan Kişiyle Bütünleşen Özel Mücevherler

“Her kadının ileride sevdiklerine bırakmak isteyeceği özel bir mücevheri olmalı.” 

İstanbul merkezli mücevher tasarım markası Melie Jewelry, yola ilk çıktığı 2012 yılından bu yana kadınlara üzerinde taşımaktan yıllarca vazgeçmeyeceği, nesilden nesle aktarılabilecek, aile yadigârı mücevherler sunmayı amaçlıyor. Zamansız, zarif ve romantik bir tasarım çizgisine sahip olan Melie Jewelry mücevherleri, takan kişinin duyularına ve duygularına hitap ediyor. Hatıralara büyük bir önem atfeden bu mücevherler ilhamını efsanevî aşklardan, masallardan, mitlerden, farklı kültür ve medeniyetlerden, mimariden, edebiyattan ve görsel sanatlardan alarak şekilleniyor. Tasarımlarda kullanılan formlar, seçilen taşlar ve taşların kesimleri hep anlatılmak istenen hikâyeye uygun bir şekilde seçiliyor.

Mücevher dünyasına parfüm şişesi biçimindeki kolyelerin bulunduğu “Aşkın Kokusu” ve içine fotoğraf yerleştirilebilen madalyon kolyelerin bulunduğu “Memoria” koleksiyonlarıyla giren Melie Jewelry, tıpkı bir kokunun bir insanla özdeşleşmesi gibi, takan kişiyle bütünleşen özel mücevherler tasarlıyor.

Melike’nin Hikâyesi

Türk mücevher tasarımcısı Melike Kapıcıoğlu, 2007 yılında kendi için tasarladığı yüzüğü yaptırmak için gittiği atölyede, ustanın ona sorduğu “Kendi yüzüğünü kendin yapmak ister misin?” sorusu ile başladı mücevher yolculuğuna. Ertesi gün tezgâhın başına geçti ve 2012 yılına kadar eğitimlerine aralıksız olarak devam etti. İstanbul Kapalıçarşı’da kuyum ustalarından öğrendiklerinin üzerine, 2010 yılında değerli taşlar ve mücevher sanatları alanında, aralarında dünyanın en prestijli kurumlarından olan GIA’nın (Gemological Institute of America) da bulunduğu birçok kurum ve ustadan çeşitli tasarım ve taş eğitimlerini ekledi. Estetiğin yanı sıra fonksiyonellikleriyle de öne çıkan “Kullanılabilir Mücevherler” tasarlayan ve 2013 yılında Melie Jewelry markasını kuran Melike Kapıcıoğlu, markanın yöneticisi olmanın yanı sıra kreatif direktörlüğünü de üstleniyor.

2016 yılında “parfüm kolyeleri” ile İtalya’nın en etkili tasarım ödüllerinden A’ Design Award’da mücevher dalında ödüle layık görüldü. Kullanılabilir olmaları nedeniyle mücevher trendleri arasında gösterilen bu tasarımlar Robb Report Amerika edisyonu ve The Jewellery Editor gibi dünyaca ünlü lüks ve mücevher yayınlarında yer aldı.